Spellemanns komiteen har i år nominert Maria Mena og Ravi i tre ulike kategorier, mens Turboneger, a-ha, Ricochets, Venke Knutson og Kaizers Orchestra noe overraskende ikke er nominert.

NOMINERTE FOR SPELLEMANN 2005:

Mannlig artist
Alejandro Fuentes – Diamonds or Pearls
Robert Post – Robert Post
Magnet – The Tourniquet
Sofian – This is Sofian

Kvinnelig artist
Ane Brun – A Temporary Dive
Lene Marlin - Lost in a Moment
Marthe Valle – It’s A Bag of Candy
Maria Mena – Apparently Unaffected

Popgruppe
Jim Stärk – Jim Stärk
Ravi & DJ Løv – Den nye Arbæidsdagn
Röyksopp – The understanding

Elektronika
Alog - Miniatures
Datarock – Datarock Datarock
Toy – Toy

Samtidsmusikk
Cikada String Quartet – Saariaho Cage Maderna
Nils Henrik Asheim – 19 March 2004, Oslo Cathedral
Sigyn Fossnes/Steinar Henning Smedbye – Tightrope Walker

Rock
Big Bang – Poetic Terrorism
JR Ewing - Maelstrom
Madrugada – The Deep End
My Midnight Creeps - My Midnight Creeps
Serena-Maneesh - Serena-Maneesh

Blues
Kåre Virud Band – Ild og vann
Ronnie Jacobsen - Soulfield
Vidar Busk – Starfish

Country
Elisabeth Andreassen – Short Stories
Sergeant Petter – Monkey Tonk Matters
The Respatexans – Shine On

Metal
Audrey Horne – No Hay Banda
El Caco – The Search
Extol – Blueprint

Hip hop/R’n B
Cast – Problembarn
Paperboys – When Worlds Collide
Tommy – Tommy tycker om mej

Folkemusikk/Gammaldans
Nordafjells – General
Sigrid Moldestad/Einar Mjølsnes/Håkon Høgemo – Gamaltnymalt
Tom Willy Rustad – Fiolsteinen

Danseorkester
Anne Nørdsti – Bonderomantikk
Lasse Johansens Orkester – Hematt att
Ole Ivars – Vi tar det tel manda’n

Jazz
Hans Mathisen – Quiet Songs
Jimmy Rosenberg/Stian Carstensen – Rose Room
Karin Krog/Bergen Big Band – Seagull
Sigurd Køhn kvartett – This Place
Solveig Slettahjell – Pixiedust

Klassisk musikk
Bergen Philharmonic Orchestra/Ole Kristian Ruud – Edvard Griegs Peer Gynt
Einar Steen-Nøkleberg/Terje Mikkelsen/Trondheim symfoniorkester – Thomas Tellefsen Complete Piano Concertos
Håkon Austbø – Debussy, Complete Works for Piano Solo, Vol II
Leif Ove Andsnes – Rachmaninov, Piano Concertos 1 & 2

Viser
16 artister hedrer Erik Bye – En hildringstime
Kari Bremnes – Over en by
Vamp – Siste stikk
Øystein Sunde – Sånn er’e bare

Årets nykommer
Marthe Valle
Animal Alpha
Draumir
Audrey Horne
Sofian

Årets hit
Alejandro Fuentes – Stars
Kurt Nilsen – Never Easy
Madrugada med Ane Brun – Lift Me
Maria Mena – Miss You Love
Ravi & DJ Løv – Tsjeriåu me de Månråus

Musikkvideo
Maria Mena – Miss You Love
Animal Alpha – Bundy
Ravi & DJ Løv – E-Ore
Robert Post – Got None
Röyksopp – What Else Is There

Åpen klasse
Arild Andersen Group – Electra
Beady Belle – Closer
Jaga Jazzist – What We Must
Nils Petter Molvær – ER
Shining - In The Kingdom Of Kitch You Will Be A Monster

Årets barneplate
Diverse artister – Elias den lille redningsskøyta
Geirr Lystrup – Sangen om Yebo
Jannike Kruse & Forsvarets musikkorps Trøndelag – Kjente, kjære og noen glemte barnesanger