Trondheimsfestivalen fortsetter å slippe godbiter.
For knappe to uker siden ble svenske bob hund klare for Pstereofestivalen, og i dag var det duket for nytt slipp. Og festivalen fortsetter med å slippe godbiter, for i dag ble Datarock og islandske Múm klare for festivalen.
Dette skriver Pstereo om bandene:
Datarock:
Hils på Datarock. Fredrik Saroea og Ketil Mosnes er to bergensere med dårlig skjulte Devo-influenser og godt synlige grilldresser. Diskutabelt det siste tiårets mest nyskapende norske fusionband. Med nøkkelroller i bergensbølgen har Datarock vært svært toneangivende med sin blanding av disco, post-rock og elektronika. Etter bare åtte år kan bandet kan allerede nå påsmykke seg med tittelen veteraner og burde være skikket når Bergen skal dele ut bynøkler ved neste anledning. Datarock har tatt sin tid og bare utgitt to plater i sin levetid. ”Datarock Datarock” og ”See what I Care” har begge vunnet over både kritikere og publikum med den forannevnte blandingen av stilarter som kanskje best kan beskrives som party-elektronika med dansebass og humørfylt ironisk distanse. Datarock er uansett viden kjent for å ta med seg en helt spesiell tilstedeværelse og uhøytidlige dansetrinn til scenen og har nådd et stort publikum. Blant erklærte Datarockfans finner vi blant andre Elijah Wood og Dave Navarro.
Múm (ISL)
Det har vist seg at musikk fra Island er ofte av uforholdsmessig høy kvalitet, ihvertfall i forhold til folketallet. Den lille store øya ute i atlantern har lenge inspirert og levert eksperimentelle og nyskapende musikere. Det skal være unødvendig å nevne protagonister som Björk og Sigur Rós. Múm er også herfra og medlemmene har selvfølgelig uforståelige navn, men det er uviktig. Siden 1997 har islendingene eksperimentert og sjarmert med sløy vokal, beats og effekter. Nå er bandet i et internasjonalt topp-sjikte med en CV som inneholder flere digre festivaler. I fjor kunne bandet servere sitt fjerde album ”Go Go Smear the Poison Ivy” til et internasjonalt begeistret publikum. Pstereo er stolt av besøket fra nord og regner med at konserten blir av det legendariske kaliberet bandet har til vane å levere.
|