
yeule
softscars
Rocka hyperpop selv en nybegynner kan svelge.
Nat Cmiel, bedre kjent under artistnavnet yeule, har stort sett poppet ut musikk årlig siden deres selvtitulerte debut-EP Yeule i 2014. Deres musikalske arsenal siden den gang har beveget seg mellom elementer av både hard rock, elektronika, pop, indie og psykedelisk musikk. Det er altså som regel noe å hente for enhver når yeule slipper noe nytt, selv om de det må nevnes at de hovedsakelig er grunnlagt i popsjangers ytre, alternative grenser.
Softscars er nok yeule sin mest tilgjengelige utgivelse til nå. Dette er særlig sammenlignet med dets forløper Glitch Princess fra 2022, som en mest sannsynlig må være litt dypere inn i elektropopens undergrunn for sette pris på. Tittelen Softscars er en metafor for albumets røde tråd, nemlig ulike traumer yeule har vært igjennom i sitt 25-årige liv. Gjennom 12 låter skildrer de hvordan vi alltid bærer med oss arr, selv om smerten av dem forsvinner med tiden.
Med tankefulle, litt mer sårbare innslag som «ghosts» og «fish in the pool», paret med mer dansbare og lettspiselige «cyber meat» og «sulky baby», reflekterer Softscars kontrasten av å være ung voksen og besitte visdom fra et levd liv paret med voksenlivets uvitenhet. Det er søtt, hardt, tankefullt og fengende, og beveger seg mellom livets alvor og å ikke måtte ta livet så seriøst.
Selv med sine nostalgiske trekk er det et frisk pust av originalitet over hvordan yeule fletter sammen ulike musikksjangre for å skape rocka hyperpop som både havner midt i smørøyet for dagens y2k generasjon, og tilfredsstiller gamle rockehjerter som savner gitarmusikken i dagens pop.
FLERE ANMELDELSER
OMD - Bauhaus Staircase
OMD gjør som de har lyst og markerer sitt 45-årsjubileum på ypperste måte. >>
Steven Wilson - The Harmony Codex
Visjonæren innenfor progrock bryter alle regler og leverer et post-pandemisk mesterverk. >>
Adama Janlo - Misaligned
Brilliant og enestående begynnelse. En stemme det er vanskelig å glemme. >>
Kardang - Rizky Biznizz
Sørlandsbandet Kardang er ute med sin andre fullengder, og den gir deg rein, hard og pur rock ‘n roll. >>
Rival Sons - Lightbringer
Rival Sons gir ut sitt andre album for året, og Lightbringer står ikkje tilbake for det første. >>
Spurv - Brefjære
Spurv er tilbake med eit nytt og ambisiøst album, som imponerar med store orkester og tunge gitarar i skjønn harmoni. >>
Trevor Rabin - Rio
Forrige vokale soloalbum kom i 1989. 34 år, 50 soundtracks og 200 konserter senere knaller Trevor Rabin til! >>
Pseudo Fruit - Heavy Nydelig
En norsk trio med full klaff og tre rette: ferdigheter, referanser og kreativitet. >>