Alfred Hall - Brooklyn fra Drammen
Popnykommerne i Alfred Hall spiller i Nokiateltet i kveld. Vi snakket med de om fremtiden.
- Alfred Hall består av Hans Thomas Kiær og Bjørn Tveit. Vi lager popmusikk!
- Hva er planene for 2012?
- Vi jobber for tiden med materiale til albumet, samtidig ønsker vi å få mer erfaring på scenen, så det blir nok noen live-jobber fremover.
- Hva føler dere om å spille på by:Larm? Er dere nervøse?
- Å spille på by:Larm er en kjempemulighet som vi er veldig takknemlige for å få. Vi var tilskuere på by:Larm det første året vi begynte å lage musikk, og da drømte vi om å en gang få muligheten til å spille der.
Vi gleder oss veldig til å spille, men vi har et sterkt ønske om å levere en bra konsert på begge opptredene, da er det klart det kommer litt nervøsitet inn i bildet.
- Dere har en fin Brooklynsound i musikken deres. Kan dere trekke frem noen band/artister dere selv hører mye på?
- Kult å høre! Vi har veldig mange forskjellige artister på spillelistene, men Friendly Fires, Local Natives, M83, The National og Yeasayer er noen av de som har flest lytt.
- Dere fikk en god omtale i Gaffa, under konserten med Wolf Gang. Blir Alfred Hall et liveband heller enn et studioband?
- Ja, den omtalen var jo fantastisk. Både låtskriving og livespilling er veldig gøy, så vi kommer til å prioritere begge deler. Det er viktig å lage et solid album som lager god stemning på iPod’en, og det er viktig for oss at folk som liker innspillingene også får en bra opplevelse når de ser oss opptre. Vi har med oss veldig flinke musikere på scenen, noe som hjelper oss langt på vei.
- Når satser dere på å få albumet klart?
- Litt vanskelig å si. Vi har et par låter til som skal skrives, men vi vil så klart gi det ut så snart vi er fornøyd.
- Hva er deres beste møte med musikkbransjen hittil?
- Det beste hittil var da vi spilte på John Dee i desember. Liker stedet veldig godt og vi følte konserten gikk bra!
- Har dere spikret fler liveopptredner utover by:Larm? Er dere aktuelle for eksempelvis Øya?
- Det eneste som er offisielt er Working Class Hero i juni. Det gleder vi oss veldig til!
- Hvordan - og når - startet prosjektet med Alfred Hall?
- Vi startet å lage musikk sommeren 2009 da vi begge hadde sommerjobb på gården til Hans Thomas. Vi var lei av å felle trær (med øks!!) og bestemte oss for å prøve å bli musikere istedet! Det begynte med coverlåter av bla Bon Iver og Fleet Foxes, men så prøvde vi etterhvert å lage noen egne sanger.
- Hvilke ambisjoner har dere for Alfred Hall?
- Vi har egentlig ikke tenkt så mye på det. En fjern drøm er kanskje USA-turné? Vi skal hvertfall fortsette å skrive sanger og spille live, så får vi se hva som skjer etterhvert!
Få med deg Alfred Hall på by:Larm i kveld klokken 20.30 i Nokiateltet!
Alfred Hall på Facebook
Alfred Hall på Urørt
Espen Andreassen på Twitter
FLERE INTERVJUER
Ny musikk fra stjerneskuddet Anna Lille
Anna Lille kan se tilbake på et strålende år. Nå slipper hun den nye singelen "Deathbed".
Fra surfeinstruktør til popartist
Se opp for Oslo-artisten RABO!
- Et skikkelig kick å være en gjeng igjen
Vidar Vang & Bandet er snart klare med et nytt album, og slipper ny singel i dag! >>
Bli bedre kjent med «Trondheims beste band»
Vi slo av en prat med The Impossible Green under årets by:Larm. >>
- Fortsatt mye vi ønsker å prøve ut musikalsk
Det prisvinnende metalcore-bandet Fixation slapp nylig et nytt mini-album, vi tok en prat med bandet om året som har gått og veien videre. >>
- Det beste er å høre hvordan låtene treffer folk
- Å vite at man har laget noe som folk kan kjenne seg igjen i er veldig godt, sier Nordicana-stjerneskuddet Nora Legrand. >>
- Lei av at vi ikke gjør noenting
Menneskehetens lys og mørke har inspirert Auroras nyeste musikk. Vi tok en prat med artisten om alt som ligger bak "What Happened To The Heart?" >>
– Håp er naivt, men nødvendig for endring
Kalandra om å være «slow-burner»-band, å synge på norrønt, og håp i mørket. >>
Årets by:Larm er rett rundt hjørnet
Torsdag til søndag denne uken settes musikkbransjens framtid i fokus. >>
Et dypdykk i universet som er Thomas Bergsten
- Jeg prøver alltid å dra med meg teater og kunsten inn i musikken. >>