Rubik er altså et indiepop/rock-band fra landet som strengt tatt ikke har spydd ut kulturelle perler de siste årene. Bandet har holdt det gående siden 2003, og Solar er deres tredje fullengder, og dette er virkelig en popperle av en plate.
Albumet åpnes av en intro av blåsere, og du føres inn i et fargerikt univers på den svært så catchy førstelåta World Around You.
Solar Death Match smyger seg sakte under huden, og eksploderer i suggererende rytmer og synth, mens albumets balladebidrag Towers Upon Towers er som en reise i verdensrommet, eller kanskje innover Finlands dype, mørke skoger.
Rubik er et indieband som krever noe av sin lytter. Arrangementene spriker fra storslåtte til nedstrippet, og jeg trekker raskt paraleller til Arcade Fire og Radiohead. Vokalmessig befinner Artturi Taira seg en plass mellom Jonsi og Ben Gibbard, og stemmen passer godt til det sammensuriet av instrumenter og lekenhet som preger låtene.
Et svært bemerkelsesverdig album fra et band som fortjener enda mer anerkjennelse og oppmerksomhet.
![](/bilder/7.jpg)
Rubik på nett