Smerz slapp sitt kritikerroste debutalbum Believer i 2021. I dag annonserte de at deres andre album, Big City Life, slippes 23. mai. Albumet, som er skrevet, fremført, innspilt og mikset av duoen selv, er en refleksjon over øyeblikk og følelser fra de siste fire årene. Her utforsker de både levde og forestilte historier om apati, ensomhet, indre dialoger, kjærlighet og en nesten manisk frihet.

Bak duoen står Henriette Motzfeldt og Catharina Stoltenberg, som beskriver albumets låter slik:

– Noen sanger er skrevet som råd til oss selv. Noen sanger er skrevet for å gå inn i drømmer. Noen sanger er hemmelige ønsker. Noen sanger er skrevet til noen som ikke er her. Noen sanger er spådommer.

Tidligere i år kom de ut med første singel fra det nye albumet, A thousand lies. Nå følger de opp med You got time and I got money, sammen med en tilhørende musikkvideo. Sistnevnte tilfører en ny dimensjon til gruppens særegne uttrykk, med et samplet soul-aktig beat og romantiske strykerarrangementer som fremkaller en følelse av noe klassisk – en lyd du på en eller annen måte husker. Alt innrammet av Smerz’ distinkte vokaler og minimalisme.

– Jeg skrev teksten da jeg fikk min første ordentlige voksenjobb og var forelsket samtidig, sier Catharina.

Musikkvideoen til You got time and I got money ble laget i samarbeid med Smerz’ mangeårige samarbeidspartnere Benjamin Barron og Bror August Vestbø. Videoen er en kollasj av fyrverkeri, store bølger, fontener og Smerz i en innbilt TV-opptreden.

Her er også videoen til A thousand lies, som ble sluppet i februar.



Forsidefoto: Benjamin Barron og Bror August Vestbø