Pressemelding fra Øyafestivalen:
TOOL (US)
Vi har gleden av å presentere det amerikanske bandet Tool for første gang i Oslo siden 1993. Torsdag 9. august spiller de i Middelalderparken under Øyafestivalen. Bandets foreløpig siste album nådde førsteplassen på albumlistene både i hjemlandet og her i Norge. 10 000 Days (2006) solgte over 564 000 eksemplarer i USA bare i løpet av den første uka den var i salg. Tool har en enorm mengde trofaste og entusiastiske fans i her i landet. Bandet har en unik evne til å begeistre både fra scenen og i studioutgave, ikke minst med klassikeren Ænima (1996).
Tool ble danna i 1990 i Los Angeles og har siden den gang rukket å slippe fire album. Dette er med andre ord ikke et band som forhaster seg, men som tar musikken sin svært alvorlig. Bandet er ledende på progressiv metallisk rock, og ord som avantgardisk, mørk, aggressiv, dynamisk og tung ofte brukt for å beskrive deres musikk. De er et av banda innen den tyngre rocken som er like store favoritter hos publikum som hos kritikerne. På Øyafestivalen vil du ha mulighet til å oppleve et band i stadig kunstnerisk utvikling. Blant deres inspirasjonskilder nevnes ofte band som Led Zeppelin, Melvins og King Crimson, navn som i likhet med Tool selv har utfordret og videreutviklet rockens rammer.
Vokalist Maynard James Keenan, gitarist Adam Jones, bassist Justin Chancellor og trommeslager Danny Carey kommer til å avslutte Øyafestivalens andre dag med en forrykende konsert på Enga. Vi lover en konsert med magisk musikk og visuelle nytelser.
Les anmeldelse av Tool på Quart i fjor: Tool i Bendiksbukta
Tool spiller på Øyafestivalen
Til glede for mange fans kan Øyafestivalen by på selveste Tool i Middelalderparken torsdag 9. august.
FLERE NYHETER
Til Norge for første gang!
Superstjernen kommer til Norge i juni!
Gary «Mani» Mounfield er død
Stone Roses-bassisten ble 63 år gammel
Flere store navn til Piknik i Parken
Uvanlig høy konsentrasjon av legender i Sofienbergparken i sommer >>
Oslo Deathfest 28. og 29. november
Den stygge og brutale musikken feirar seg sjølv siste helga før advent >>
Dagny slipper tre akustiske låter
Leverer soundtracket til sesong 3 av Netflix-serien "Hjem til Jul". >>










