Foto: Gruppebilde NRK P13 da kanalen ble lansert
NRK P13 legges ned som egen kanal 1. september. I stedet blir den en del av P3 under navnet P3 Musikk. NRK begrunner endringen med at de vil spisse kanalene og gi et tydeligere tilbud til sine målgrupper. Problemet er bare: P13 var allerede spisset, til oss som hadde vokst oss for gamle for P3, men som fortsatt hadde stor appetitt på musikk.
P13 ble etablert i 2014 for å fylle et gap i radiotilbudet for musikkinteresserte som var for gamle for P3. Rock, alternativ musikk og indie, nøye kuratert med en blanding av nye alternative perler og gamle slagere du trodde du hadde glemt. For meg, og rundt 40 000 andre daglige lyttere, har P13 vært en radiokanal med sjel, stødig ledet av Kristin Winsents. Programmer som Stjernepose og Transmission har levert både kunnskap, entusiasme og ekte musikkglede.
Nå er dette over. Overgangen til P3 Musikk merkes allerede: Programmet Gitar er lagt ned. Det er mer kommersiell rock og mer hiphop. Jeg hørte nylig Ari Bajoras Alt jeg trenger fire ganger på én dag. For andre målgrupper er det sikkert perfekt. For meg er det et tegn på at kanalen ikke lenger er laget for oss som elsket P13.
Skal vi musikkinteresserte som nærmer oss 50 automatisk henvises til P1, som om alder betyr at vi mister interessen for musikk, eller at vi plutselig begynner å like Di Derre? En kjapp titt på spillelistene til P1 gir svar: Jeg har ikke behov for å høre Kurt Nilsen og Carina Dahl i rotasjon. Ikke noe galt med dem, men jeg vil heller høre Pixies, Phoebe Bridgers og Wet Leg, som jeg pleide å få på P13.
Hvis det handler om å tekkes yngre lyttere, hvordan gir det da mening når unge folk knapt hører på radio lenger? Ifølge Kantar Media bruker bare 16 % av 18–29-åringer radio som lydkilde, mot 84 % av dem over 50 som fortsatt lytter regelmessig. Ari Bajora er sikkert topp for yngre lyttere, men jeg tror ikke det øker lyttertall å spille mer av denne sjangeren for de 16 % som kanskje hører på, når vi som faktisk hørte på må finne en annen kanal. Hvorfor fjerne kanalen som engasjerer oss som faktisk hører på radio? Har ikke NRK et ansvar for å ivareta musikkinteresser for ulike målgrupper? Og, det finnes faktisk folk under 30 som hører på rock og indie. De er ikke en homogen gruppe som kun hører på pop og hiphop.
Vi musikkinteresserte over 30, og ja, over 50, trenger også en kanal. Vi er ikke like glade i å kuratere vårt eget innhold med algoritmestyrte spillelister, som heller er trenden hos yngre lyttere. P13 var perfekt. Why fix it if it’s not broken?
Så igjen: Hvilken radiokanal skal vi som er trofaste lyttere til NRK P13 høre på nå?
Leserinnlegget er sendt inn av en anonym musikkbransjearbeider. Musikknyheter kjenner til vedkommendes identitet, og har forståelse for at innsenderen ønsker å være anonym på grunn av sin nåværende jobb. Vi har derfor valgt å publisere innlegget.











