Alle foto: Kurt R. Vaagen
Etter mange års pause gjenopptok Espen Lind sitt soloprosjekt i 2022, og titt og ofte har han tatt med seg Skjalg M. Raaen som sin våpendrager og strenge-wizard. For utsolgte hus omkring i Norges land gir han et innblikk i sin musikalske karriere.Man skulle tro det ble litt lite med to gitarer i Ålesunds fineste lokale Løvenvold Teater, men så feil kan man ta. Espen Lind og våpendrager Skjalg M. Raaen har gjort dette i 20 år og kan dette med å dra deg inn i historien som fortelles.
To dager med fullsatt Løvenvold Theater i Ålesund, to kvelder med Espen Linds historie som musiker og tekstforfatter. Vi har nesten alle et forhold til ham, på ett eller annet vis gjennom livet vårt. Om det er fra Sway-tiden, De nye Gitarkameratene, mentor i The Voice eller fra teater.
Så det å få være så heldig å få sitte i en av Norges fineste saler, sammen med Espen og Skjalg M. Raaen (en av Norges beste musikere, ja han i Sambandet) på lørdagskveld i Ålesund er noe som kommer til å sitte i en god stund.
For det er ikke bare musikken som er bra, det er historiene fra ett liv, fra en som hadde en drøm om å få det til, tro at han fikk det til, for igjen å måtte prøve på ny for endelig komme seg gjennom det berømmelige nåløyet. Og der har han klart og vært siden 90-tallet. Det er det som gjør han komplett i mine øyne, at han tør å by på seg selv og sine opplevelser uten at det blir kjedelig på noe som helst vis.
Jeg sitter med flashbacks, minner som dukker opp når den ene etter andre låten fra hans brede repertoar som har vært en del av mitt liv opp igjennom årene. Jeg smiler, tørker en tåre, har lyst til å reise meg opp å synge med, og sitter med beundring for hvor nydelig stemmen hans er oppå der. Det er klokkerent! Og det samme gjelder jo spillingen. Fy fader, hvor smooth går det an å gjøre det? Jeg er helt sikker på at Espen gjør dette knallbra alene, men å ha med seg Skjalg M. Raaens musikerkunnskap og forståelse og utførelse gir det hele en ekstra dimensjon.
5 raske med Skjalg M. Raaen
Hvordan går det om dagen?
– Du, det går veldig fint! Har mer enn nok å holde på med, så dagene går.
Hvordan ser livet ut etter Sambandet?
– Det ser ut som det skal gå veldig bra. Jeg er i den heldige situasjonen at jeg har nesten for mye å gjøre. Har nettopp gjort ferdig en prøveperiode på musikalen RENT ved Trøndelag Teater som hadde premiere 19. september, og starter nå på et stykke ved Turnéteatret i Trøndelag, der jeg er musikalsk leder. I tillegg blir det konserter med Espen frem mot jul og en turné med Royal Jam.
Du har flere nye prosjekter på gang i tillegg til Espen Lind og teater. Fortell litt mer om Royal Jam, Strengeleik og komp sessions.
– Royal Jam startet som en trio av oss fra Sambandet som ville spille mer sammen. Etter hvert ble vi fem, og vi har spisset oss inn mot classic rock fra 70- og 80-tallet. Et utrolig kult band å spille i!
– Strengeleik er studioet mitt i Trondheim, der jeg jobber som produsent, musiker og mikser. Det har jeg bygget opp over 20 år.
– Komp sessions er et konsept vi startet for rundt ti år siden, for å gjøre studioopptak mer tilgjengelig for artister som bare vil spille inn én eller to låter. Nå har vi spilt inn over 200 låter med en rekke ulike artister, og er stadig fullbooket.
Akustisk eller elgitar?
– Det kommer helt an på uka og hva jeg driver med. Men akkurat nå har jeg fått levert en håndlaget akustisk gitar fra Arnt Rian – den flotteste jeg noen gang har prøvd. Så i dag: akustisk!
Favorittkombo av gitar og amp (uten pedal)?
– Jeg er egentlig en Strat-fyr. Selv om jeg liker mange gitarer, får jeg til det meste med en Strat. Når det gjelder forsterkere, har jeg gått mange runder, men vender stadig tilbake til Marshall – helst JTM45/Bluesbreaker. Så på en øde øy hadde jeg tatt med en Strat og en Marshall Bluesbreaker.
To lynraske med Espen Lind
Hvilken artist/band inspirerer deg mest om dagen?
– Den siste plata til Valkyrien Allstars er noe av det beste jeg har hørt på lenge.
Er det en låt du angrer på at du ikke «tok» selv?
– Overhodet ikke. Jeg får minst like stor, om ikke større glede av å oppleve at en av mine låter blir fremført av en annen artist, som å fremføre den selv.












