De svenske prog-/folkrockheltene følger opp sitt siste albumslipp med en unik konsert på Sentrum Scene fredag 3. februar.

Kvelden innledes med at bandet framfører musikken fra albumet «Häxan» live, til visning av stumfilmen «The Adventures of Prince Achmed» – Lotte Reinigers animasjonsfilm fra 1926. Del to blir en tradisjonell Dungen-konsert med materiale hentet fra bandets store repertoar.

Dungens forrige album «Häxan» var en ren instrumentalplate, med musikk komponert nettopp til Reinigers film, som regnes som en av verdens eldste animasjonsfilmer. «Lekne instrumentaler fra prognissekongene», skrev Dagbladet om albumet som fikk kjempekritikker.

Bandet blir ofte beskrevet som psykedelisk rock, men er også sterkt påvirket av svensk folkemusikk, klassisk rock, prog og med øyeblikk av episke og forførende popkomposisjoner.

Big Dipper skrev utmerket om «Häxan»: «Musikken er mørk, mystisk, fengende og uttrykksfull. Her får vi høre bandet i full proggeksplosjon med fløyte og full pakke på låten Wak-Wak’s Portar. Et annet stort høydepunkt er Trollkarlen og fågeldrakten, der bandet endelig våger seg ut i deilig, frikete progjazz med Reine Fiske i full Terje Rypdal-modus. For ikke å snakke om albumets store WOW-øyeblikk, sistesporet Andarnas Krig, som er en hard og seig låt som bygger seg opp til en episk syrejammer.»

Dette blir eneste norgeskonsert på turneen, som i tillegg kun legger turen innom fire svenske byer.



Billetter i salg onsdag 14. desember kl. 09.00.