The Oxydants serverer et knippe hardtslående låter i klassisk punktradisjon i bandets årlige utgivels. Denne gangen i form av en EP bestående av fire låter og en akustisk bonus.
Som før handler det om hardtslående, minimalistisk punk'n'roll slik den hørtes ut i sjangerens første, skrikende barndom på begge sider av Atlanteren: Inspirert av artister som Iggy & The Stooges, Velvet Underground, The Saints, The Damned, Johnny Thunders og Sex Pistols. Stikkordene er søplete gater, klubber med stinkende dasser og øresus etter mange års herjing med trommehinnene.
Bandet skriver i pressemeldingen:
- Dette er et knippe old school-låter, rått og brutalt, som ekte skitten garasjepunk skal låte. Eller glam-punk uten glam, men med øl i stedet.
Første låt, The Water Song er en coverlåt av et av vokalist Tores absolutte favorittband, nemlig The Mountain Goats.
- Hvis du ikke har hørt låta før, så ikke fortvil, for den er hentet fra en utgivelse så obskur at den ikke engang finnes på Spotify og attpå til har The Oxydants lagd en versjon så ulik originalen at det kanskje ikke er så lett engang å høre at det er samme sang. Men det er det altså. Ikke akustisk, men med tunge riff, buldrende bass og hamrende trommer.
Som regel satser The Oxydants på tyngde framfor tempo, men med sine 174 BPM er "All Smashed Up" kanskje bandets kjappeste noensinne, old-school up-tempo punk fra sjangerens tidligere dager.
- Dette er ikke noe tull, men høyoktans, syng-med-rock som gjør seg ferdig på drøye to minutter med ropende vokal og klirrende gitarer som får lytteren til å ville hoppe opp og ned og gaule i vei.
The Oxydants springer ut fra Oslo og omegns rockemiljø på 90-tallet, og medlemmene har tidligere vært å se i band som Pink Dirt og Muzzlewhite. Siden sist har det kommet til en ny trommis og bandet har gått fra trio til kvartett.
EP-en er ute fra fredag 7. februar.
FLERE NYHETER

Du må selv velge å endre situasjonen
Hvordan kan jeg nå målene mine når jeg ikke vet hva de er!?

Årets sommarlåt?
Det er det Oddny hevdar dei har kome med.