Intervju med Highasakite
Om fremtid og hva slags musikk Ingrid Håvik kunne levd foruten

Hvordan ville du beskrevet musikken deres?
Jeg ville beskrevet den som orkestral, melakolsk og kjempefin.
Hva er planene deres fremover?
Vet ikke om vi har så mange planer fremover. Vi skal hvertfall spille på mange fine festivaler i sommer, som Øya, Pstereo og Wrightegaarden. Så skal vi vel ut å turnere litt til høsten her i Norge og Australia.
Har du en favoritt sang fra ”Silent Treatment”?
Det skifter fra dag til dag. Men jeg tror mine absolutte favoritter kanskje er "Man on the Ferry", "Lover Where Do You Live" og "Hiroshima".
Du synger ”The Earth is the unvirse’s eyes” i ”Leaving No Traces” hva betyr det?
Det er bare her på jorden det finnes øyne som kan betrakte universet. Som jeg vet om ihvertfall.
Hva skiller dere ut fra andre norske artister?
Det vet jeg ikke. Jeg har ikke så lyst til å skille meg ut fra de andre norske flinke artistene. Jeg har lyst til å være sammen med dem, og skape en æra.
Hva mener dere selv er den største forskjellen på det nye albumet kontra det gamle?
To ekstra medlemmer og en stk nydelig produsent. Marte og Kristoffer var jo ikke med på første albumet. Så når vi fikk en ekstra synthist og en blåser/gitarist, var mulighetene mange, og det valgte vi å utnytte.
Hvilke artister synes du verden godt kunne vært foruten?
Ingen som jeg kommer på. Kanskje hvis det er noen som lager nazistmusikk? Hva nå enn det er. i utgangspunktet er det vel bare musikk som er ment for å drive propaganda for hatefull politikk jeg gjerne kunne vært foruten. Jeg synes ellers at man skal ha respekt for alle slags musikalske uttrykk og artister. Jeg hater når musikere baksnakker hverandre.
Det er mye bra norsk musikk om dagen, hvem mener du man burde følge med på?
Emilie nicolas, J. Bayou, Stina Stjern, Kari Harneshaug, Ine Hoem, Proviant Audio, Arif, Lugn og Ontz.
Den beste konsertopplevelsen du har hatt?
Hanne Hukkelberg på Blæst i Trondheim høsten 2012.
Beste opptreden dere har hatt?
Vi har hatt mange kjempefine opplevelser, Tokyo, Taipei, Rockefeller i Oslo og i Dallas som support for London Grammar.
Foto: Rebecca Waksvik, Hovefestivalen 2014
FLERE INTERVJUER

– Vi dro for å se en ekte spøkelsesby
Sivert Høyem med ny single som ble spilt inn i bedehus i fiskevær som ble tømt i 1970.

Et musikalsk venndiagram
Fixation slapp nettopp debutskiva «More Subtle Than Death», vi tok en prat med bandet i forkant av plateslippet
Nytt album fra Chris Holsten
- Jeg vet at jeg aldri kommer til å klare å skrive en «Smilet i ditt eget speil» på nytt. >>
Backstreet Girls med nytt album og turné!
— Jeg regner med at det blir utsolgt over hele linja og da er det fett, vet du, nesten samme hvor du er. >>
Grunnleggerne av budeiecore
Med sitt knallsterke debutalbum har MÍO i sommer spilt både på Midgardsblot og folkemusikkfestival. >>
- Jeg synes pausen var en strålende idé!
Vi tok en prat med The Gaslight Anthems Brian Fallon om bandets nye musikk, mental helse - og hvordan man ender opp med selveste Bruce Springsteen på gjestevokal >>
Hvordan herskapshus i Molde ble LP
En historie som involverer Julie Bergan, Blu Öyster Cult, Ronnie Le Tekrø og Tenderton. >>