- Where there's a will, there's a way!
Vi har pratet med BNQT om livet i en såkalt "supergruppe"

Bandets stamme er Midlake, og med seg har de vokalistene Ben Bridwell (Band of Horses), Alex Kapranos (Franz Ferdinand), Fran Healy (Travis) og Jason Lytle (Grandaddy). Det hele virker relativt tilfeldig, men Midlakes Eric Pulido kan fortelle at det er det ikke i det hele tatt:
- Vi eksisterte alle i "indie"-verdenen i musikk, og hadde gjennom mange år fått gjensidig respekt musikalsk og/eller personlig med hverandre. Det er en mye mindre verden enn folk tror, og vi lener oss alle på hverandre.
Pulido forteller at bandet var hans idé. Han var lei av hele "skrive, spille inn, turnére" syklusen som Midlake hadde gjort i over 15 år, og han ville gjøre noe litt annerledes. Resultatet ble BNQT, et prosjekt med flere stemmer som kom sammen for å skape noe nytt. Med medlemmer boende i forskjellige verdensdeler ble innspillingen en litt annen enn på en vanlig skive:
- Jason og Fran kom til Denton for å spille inn, og de andre to, Ben og Alex, gjorde sine deler andre steder. Selv om det hele ble gjort annerledes enn man er vant til, var alle gutta like involvert i produksjonen og arrangementene, og i det ferdige resultatet.
På albumet synger hver av vokalistene to selvskrevne låter hver, og resultatet er dermed et temmelig variert album.
- Jeg visste at vi ville ha hele fire bidragsytere, så jeg ville være sikker på at de kunne bidra med to låter hver, forteller Pulido. - Så ville jeg skrive to selv, slik at vi ente opp med det gylne 10-tallet til slutt.
Han forteller at det eneste temaet de hadde i tankene da albumet ble skrevet var at det skulle inspireres av musikken de selv blir inspirert av; ELO, The Band, Supertramp, Wings, Kinks, Beatles, Stones, etc. Og oppskriften ser ut til å ha fungert bra. Selv før albumet ble sluppet var mottakelsen fra kritikere overveldende:
- Den har blåst oss helt bort! Det som var ment å være et morsomt sideprosjekt har blitt noe mye mer enn det, og vi er utrolig positivt overrasket over all kjærligheten!
Og med det lovende navnet "Volume 1" på den kommende plata, kan han bekrefte at ja, det er mer musikk på vei! Det jobbes med saken. Og med turné også! Men hvordan man tar med et sånt prosjekt ut på veien, det vil han ikke røpe. Bare at det vil skje. Overalt!
-Where there's a will, there's a way!
FLERE INTERVJUER

Sweetheart tilbake med ny musikk
Americana-duoen har fått med seg Nils Petter Molvær og Fats Kaplin på sin nye utgivelse.

- Det beste som har kommet ut av Brexit
Det nye, norske bandet Dancing the conga er ute med låten "Brexit girl".
The Other End slipper debutalbumet
Ida og Alexander kjørte til Berlin med instrumentene stablet til taket for å lage sitt debutalbum. >>
- Jeg følte det som at jeg ikke var noen
Luke Elliot om ny plate, Burger King i Tyskland og det å skyte whiskyglass av hodet på sin kone. >>
Ian Anderson snakker ut om Jethro Tull
- Religion og mytologi har alltid fascinert meg, sier Ian Anderson (75), som har skrevet og komponert alt materiale på Jethro Tulls nye album. >>
Genesis-gitarist om Foxtrot
-Foxtrot fra 1972 er en blanding av Åpenbaringen, science fiction, teater og ideen om et mytologisk England, sier Steve Hackett. 16. mai skal han fremføre hele plata i Oslo. >>
Reiste alene til fjells for å lage musikk
- Jeg lot meg selv «dra» til de mørke krokene i meg, sier Emelie Hollow. >>
Geoff Downes: - Jeg elsker Yes-musikk
Yes-keyboardist om nytt Yes-album, norsk barnebarn og Ole Evenrud. >>
- Vanskeligste jeg noensinne har spilt inn
Susanne Sundfør med lingvist, stjernelag og gammel norrønt språk. >>