Lucky Lips holdt på lenge uten særlig suksess med sin akustiske bluegrass. I 2016 fikk de endelig utgitt et godt album, og samarbeidsplater med Amund Maarud ga dem et større publikum. På det digitale minialbumet Big City Jungle er de mer country enn noen gang.

Besetningen har alltid vært Malin Pettersen (vokal, kassegitar) fra Oslo og Erlend Hølland (bass), Even Reinsfelt Krogh (banjo), SJ Sveen (steelgitar, gitar) og Pål Emil Storm-Berg (trommer) fra drammensdistriktet. Gradvis er soundet blitt mer elektrisk, men Malins tekster er fortsatt melankolske.

Den nye plata, som er deres første på ni år, åpner med den beste låta, Big City Jungle. Den er inspirert av Bakersfield Sound - den rocka countryformen fra 60-tallet som hadde Buck Owens som spydspiss. Drivende bass og steelgitarsolo bare forsterker inntrykket av et band i toppform.



Poet's Dream og Boxes er nesten like fengende, men jeg vil heller trekke fram Stranger To My Heart, som er en ballade i valsetakt der banjoen virkelig kommer til sin rett. Og Salt Sails The Sea er fengende, rocka, moderne country med radiohitpotensial.

Do You Still Feel Alone er en lavmælt ballade med nydelige vokalharmonier som øker i intensitet mot slutten.

Sjuende og siste låt er en demo, Dreaming Of You, der vi først bare hører Malins stemme og gitar og SJ Sveens steelgitar, før de andre instrumentene kommer inn. Dette er erketypisk country.

Big City Jungle varer 28 minutter, men det gjør også enkelte full-lengderalbum av i dag. Det er et solid, velspilt minialbum der Malin Pettersen får utløp for sine countrylåter, som ikke passer inn i hennes americana/folk-soloplater. Jeg vil også legge til at Lucky Lips er et glimrende liveband.